Logo Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat

Havenmonitor

Verfijn resultaten

Kies een jaar
2020

Lay-out

Volgorde en zichtbaarheid

IDJaarTitel
Titel
Kies één of meerdere regio's

Lay-out

Volgorde en zichtbaarheid

IDNaam
Naam
Kies één of meerdere sectoren

Lay-out

Volgorde en zichtbaarheid

IDNaam
Naam

Omschrijving

De havenmonitor biedt een overzicht van de economische betekenis van de Nederlandse zeehavens. De havenmonitor wordt door het Erasmus Centre for Urban, Port and Transport Economics (Erasmus UPT) in opdracht van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat opgesteld. De havenmonitor wordt in samenwerking met het Centraal Bureau voor de Statistiek en de Nederlandse zeehavenbedrijven gemaakt. De economische betekenis van de zeehavens wordt gemeten in een aantal verschillende indicatoren. In de havenmonitor wordt primair gebruik gemaakt van een drietal indicatoren: werkgelegenheid, toegevoegde waarde en bedrijfsvestigingen. Van de eerste twee, werkgelegenheid (gemeten in werknemers-FTE) en toegevoegde waarde (gemeten in euro’s) worden zowel het directe- als ook het indirecte effect bepaald. Naast de drie primaire indicatoren worden nog drie andere indicatoren gebruikt: de publieke- en de private investeringen en het marktaandeel van de havens in de Hamburg-Le Havre range.

Directe werkgelegenheid per zeehaven 2020

Cirkeldiagram: Directe werkgelegenheid per zeehaven 2020Groningen Seaports • 3.4% (6970)Harlingen • 0.7% (1357)Den Helder • 1.3% (2612)Amsterdam • 9.5% (19370)Overig Noordzeekanaalgebied • 9.1% (18478)Rotterdam • 43.2% (88018)Noordoever Nieuwe Waterweg • 4.1% (8258)Overig Rijnmond • 3.3% (6780)Drechtsteden • 9.8% (20003)Moerdijk • 5.4% (10993)North Sea Port • 10.2% (20740)

Legenda

  • Groningen Seaports • 3.4% (6970)
  • Harlingen • 0.7% (1357)
  • Den Helder • 1.3% (2612)
  • Amsterdam • 9.5% (19370)
  • Overig Noordzeekanaalgebied • 9.1% (18478)
  • Rotterdam • 43.2% (88018)
  • Noordoever Nieuwe Waterweg • 4.1% (8258)
  • Overig Rijnmond • 3.3% (6780)
  • Drechtsteden • 9.8% (20003)
  • Moerdijk • 5.4% (10993)
  • North Sea Port • 10.2% (20740)

Directe werkgelegenheid per zeehaven 2018 - 2020

201820192020
Groningen Seaports6.5236.8466.970
Harlingen1.5831.3921.357
Den Helder2.8992.6912.612
Amsterdam19.27620.53119.370
Overig Noordzeekanaalgebied17.95718.62318.478
Rotterdam90.16389.40288.018
Noordoever Nieuwe Waterweg7.6608.0318.258
Overig Rijnmond6.3306.9106.780
Drechtsteden20.59820.19220.003
Moerdijk10.19911.05910.993
North Sea Port18.75821.39120.740

Directe toegevoegde waarde (mln. €) per zeehaven 2020

Cirkeldiagram: Directe toegevoegde waarde (mln. €) per zeehaven 2020Groningen Seaports • 5.6% (1523)Harlingen • 0.4% (122)Den Helder • 1.1% (293)Amsterdam • 8.2% (2226)Overig Noordzeekanaalgebied • 5.7% (1558)Rotterdam • 53.7% (14605)Noordoever Nieuwe Waterweg • 2.9% (802)Overig Rijnmond • 2.1% (577)Drechtsteden • 6.6% (1802)Moerdijk • 3.9% (1051)North Sea Port • 9.7% (2646)

Legenda

  • Groningen Seaports • 5.6% (1523)
  • Harlingen • 0.4% (122)
  • Den Helder • 1.1% (293)
  • Amsterdam • 8.2% (2226)
  • Overig Noordzeekanaalgebied • 5.7% (1558)
  • Rotterdam • 53.7% (14605)
  • Noordoever Nieuwe Waterweg • 2.9% (802)
  • Overig Rijnmond • 2.1% (577)
  • Drechtsteden • 6.6% (1802)
  • Moerdijk • 3.9% (1051)
  • North Sea Port • 9.7% (2646)

Directe toegevoegde waarde (mln. €) per zeehaven 2018 - 2020

201820192020
Groningen Seaports1.4171.4911.523
Harlingen206126122
Den Helder528367293
Amsterdam2.5502.3662.226
Overig Noordzeekanaalgebied2.0301.6811.558
Rotterdam14.22014.91914.605
Noordoever Nieuwe Waterweg844820802
Overig Rijnmond577575577
Drechtsteden2.1561.8011.802
Moerdijk1.5771.0871.051
North Sea Port2.6502.7282.646

Directe werkgelegenheid per sector 2020

Cirkeldiagram: Directe werkgelegenheid per sector 2020Binnenvaart • 4.9% (9934)Wegvervoer • 18.8% (38321)Spoorvervoer • 0.7% (1362)Pijpleiding • 0.0% (72)Dienstverlening tbv vervoer en Overslag/Opslag • 15.6% (31740)Industrie & Groothandel • 26.9% (54750)Industrie, overig, zakelijk en niet-zakelijke dienstverlening, zeevaart • 7.5% (15220)Overig, zakelijk en niet-zakelijke dienstverlening, zeevaart • 25.6% (52180)

Legenda

  • Binnenvaart • 4.9% (9934)
  • Wegvervoer • 18.8% (38321)
  • Spoorvervoer • 0.7% (1362)
  • Pijpleiding • 0.0% (72)
  • Dienstverlening tbv vervoer en Overslag/Opslag • 15.6% (31740)
  • Industrie & Groothandel • 26.9% (54750)
  • Industrie, overig, zakelijk en niet-zakelijke dienstverlening, zeevaart • 7.5% (15220)
  • Overig, zakelijk en niet-zakelijke dienstverlening, zeevaart • 25.6% (52180)

Directe werkgelegenheid per sector 2018 - 2020

201820192020
Binnenvaart11.53511.0939.934
Wegvervoer36.28239.32038.321
Spoorvervoer1.3841.4401.362
Pijpleiding747572
Dienstverlening tbv vervoer en Overslag/Opslag27.96031.15031.740
Industrie & Groothandel56.82055.48054.750
Industrie, overig, zakelijk en niet-zakelijke dienstverlening, zeevaart14.93115.41015.220
Overig, zakelijk en niet-zakelijke dienstverlening, zeevaart52.96053.10052.180

Directe toegevoegde waarde (mln. €) per sector 2020

Cirkeldiagram: Directe toegevoegde waarde (mln. €) per sector 2020Binnenvaart • 3.7% (1009)Wegvervoer • 8.7% (2355)Spoorvervoer • 0.3% (84)Pijpleiding • 0.6% (175)Dienstverlening tbv vervoer en Overslag/Opslag • 14.5% (3955)Industrie & Groothandel • 34.1% (9287)Industrie, overig, zakelijk en niet-zakelijke dienstverlening, zeevaart • 4.7% (1267)Overig, zakelijk en niet-zakelijke dienstverlening, zeevaart • 33.4% (9073)

Legenda

  • Binnenvaart • 3.7% (1009)
  • Wegvervoer • 8.7% (2355)
  • Spoorvervoer • 0.3% (84)
  • Pijpleiding • 0.6% (175)
  • Dienstverlening tbv vervoer en Overslag/Opslag • 14.5% (3955)
  • Industrie & Groothandel • 34.1% (9287)
  • Industrie, overig, zakelijk en niet-zakelijke dienstverlening, zeevaart • 4.7% (1267)
  • Overig, zakelijk en niet-zakelijke dienstverlening, zeevaart • 33.4% (9073)

Directe toegevoegde waarde (mln. €) per sector 2018 - 2020

201820192020
Binnenvaart1.1661.0691.009
Wegvervoer2.2062.5032.355
Spoorvervoer859184
Pijpleiding175185175
Dienstverlening tbv vervoer en Overslag/Opslag4.3454.1523.955
Industrie & Groothandel11.4619.7489.287
Industrie, overig, zakelijk en niet-zakelijke dienstverlening, zeevaart1.7031.3871.267
Overig, zakelijk en niet-zakelijke dienstverlening, zeevaart7.6148.8269.073

Indirecte werkgelegenheid per zeehaven 2020

Cirkeldiagram: Indirecte werkgelegenheid per zeehaven 2020Groningen Seaports • 4.3% (6474)Harlingen • 0.8% (1255)Den Helder • 1.4% (2127)Amsterdam • 8.9% (13388)Overig Noordzeekanaalgebied • 10.8% (16257)Rotterdam • 41.3% (62313)Noordoever Nieuwe Waterweg • 2.9% (4371)Overig Rijnmond • 2.9% (4318)Drechtsteden • 11.4% (17266)Moerdijk • 5.0% (7482)North Sea Port • 10.4% (15647)

Legenda

  • Groningen Seaports • 4.3% (6474)
  • Harlingen • 0.8% (1255)
  • Den Helder • 1.4% (2127)
  • Amsterdam • 8.9% (13388)
  • Overig Noordzeekanaalgebied • 10.8% (16257)
  • Rotterdam • 41.3% (62313)
  • Noordoever Nieuwe Waterweg • 2.9% (4371)
  • Overig Rijnmond • 2.9% (4318)
  • Drechtsteden • 11.4% (17266)
  • Moerdijk • 5.0% (7482)
  • North Sea Port • 10.4% (15647)

Indirecte werkgelegenheid per zeehaven 2018 - 2020

201820192020
Groningen Seaports6.2016.6856.474
Harlingen1.6561.4361.255
Den Helder3.1072.6172.127
Amsterdam14.61915.15713.388
Overig Noordzeekanaalgebied17.43718.45316.257
Rotterdam74.94469.56562.313
Noordoever Nieuwe Waterweg5.2375.0834.371
Overig Rijnmond4.4494.5964.318
Drechtsteden19.24518.95317.266
Moerdijk8.3587.7157.482
North Sea Port15.56616.83815.647

Indirecte toegevoegde waarde (mln. €) per zeehaven 2020

Cirkeldiagram: Indirecte toegevoegde waarde (mln. €) per zeehaven 2020Groningen Seaports • 6.1% (871)Harlingen • 0.5% (75)Den Helder • 0.9% (131)Amsterdam • 7.5% (1065)Overig Noordzeekanaalgebied • 9.1% (1293)Rotterdam • 50.5% (7172)Noordoever Nieuwe Waterweg • 2.8% (392)Overig Rijnmond • 1.6% (231)Drechtsteden • 7.6% (1077)Moerdijk • 3.5% (498)North Sea Port • 9.8% (1394)

Legenda

  • Groningen Seaports • 6.1% (871)
  • Harlingen • 0.5% (75)
  • Den Helder • 0.9% (131)
  • Amsterdam • 7.5% (1065)
  • Overig Noordzeekanaalgebied • 9.1% (1293)
  • Rotterdam • 50.5% (7172)
  • Noordoever Nieuwe Waterweg • 2.8% (392)
  • Overig Rijnmond • 1.6% (231)
  • Drechtsteden • 7.6% (1077)
  • Moerdijk • 3.5% (498)
  • North Sea Port • 9.8% (1394)

Indirecte toegevoegde waarde (mln. €) per zeehaven 2018 - 2020

201820192020
Groningen Seaports795742871
Harlingen996775
Den Helder167138131
Amsterdam1.1241.0381.065
Overig Noordzeekanaalgebied1.1551.2561.293
Rotterdam7.1837.1347.172
Noordoever Nieuwe Waterweg366355392
Overig Rijnmond222214231
Drechtsteden1.2931.0031.077
Moerdijk714474498
North Sea Port1.2951.3121.394

Private investeringen (x1000 €)

20182019
Voedingsmiddelenindustrie62.302113.988
Aardolie industrie
Chemische industrie556.691778.857
Basismetaal- en metaalproductenindustrie17.13499.333
Transportmiddelenindustrie21.94825.577
Elektriciteitsproductie68.2201.573.651
Groothandel142.508151.810
Zeevaart360.803901.644
Binnenvaart67.299163.483
Dienstverlening t.b.v. het vervoer663.1232.143.687
Zakelijke diensten en openbaar bestuur47.632201.291
Overig364.570502.224
Total2.372.2306.655.545

Publieke investeringen (x1000 €)

201820192020
Noordelijke zeehavens38.4439.78711.837
Noordzeekanaalgebied54.32447.91132.225
North Sea Port5.1503.5932.205
Rijk432.814330.212358.576
Rijn- en Maasmond325.457325.964257.490
Total856.188717.467662.333

Marktaandeel per zeehaven totale overslag

201820192020
Amsterdam7,7%7,8%7,4%
Antwerpen17,7%17,8%18,7%
Bremerhaven5,6%5,2%5,4%
Duinkerke3,9%3,9%3,7%
Groningen Seaports1%1%0,8%
Hamburg10,2%10,2%10,2%
HAROPA7%6,7%6,1%
Moerdijk1,4%1,2%1,3%
North Sea Port5,3%5,3%5,1%
Rotterdam35,3%35,1%35,3%
Wilhelmshaven2,1%2,2%2,3%
Zeebrugge3%3,4%3,7%